4x7

KUCHAŘSKÝ MANIFEST


autor: Kristina Netíková /  Bistro&obchod No. 19
grafika: Zuzana Lednická / Studio Najbrt
fotografie: Michaela Karásková/  Karásek Čejková Photographer

7 receptů na polévky
7 receptů na jídla bez masa
7 receptů na jídla s masem
7 receptů na sladké


 
KUCHARKABISTRO-190668-2.jpg

Nejlepší kuchařka na přeplněném knižním gastro trhu je kuchařka Bistra No.19  4x7 ! Její autorka Kristina Netíková chtěla uspokojit žádosti hostů o recepty Bistra No.19, ale zároveň inovovat žánr. Celý princip kuchařky je polemika se způsobem zobrazování či psaní receptů a zároveň osvobození od veškerých manýr, příběhů, tipů a triků. Jediným textem mimo recepty je 5 tezí manifestu na obalu: “Vař! Když tě to nebaví, nevař! Na surovinách záleží! Sezónní, místní a nejlépe domácí! Co do jídla dáš, takové bude…”  

 

 

"Když jsem začala přemýšlet o kuchařce, hledala jsem jiný způsob zaznamenání receptů. Uvažovala jsem o tom, v jaké osobě psát recepty a jak je ve skutečnosti  zapisuji,” říká Kristina Netíková. Inspiraci a odpověď našla v kuchařce Hildegardy z Bingenu: 2 sloupce; v jednom ingredience a v druhém postup v inifitivu, vše chronologicky a přehledně seřazeno podle logiky postupu.  Grafika, o kterou se postarala Zuzana Lednická ze Studia Najbrt, podpořila minimalistický přístup a  dodala kuchařce charakter katalogu.   

Co se týká obrazové části, nechtěla autorka ze začátku žádné fotografie: “Nechtěla jsem žádný foodstyling se složenými utěrkami pod talířem, ani fotky, které by ukazovaly, jak má jídlo vypadat.”, doplňuje Kristina.  Nakonec našla společnou řeč s Michaelou Karáskovou a společně vytvořily fotografie, které jsou kolážemi jednotlivých ingrediencí a které si pohrávají s dvojsmyslem v názvech jídel. ”  Fotografie z kuchařky byly nominovány na Czech Grand Design 2018.   

 “Fotografie jsou pouze ilustrativní, všechna jídla můžete ochutnat v Bistru No.19.” , dočtete se na poslední straně osobitého manifestu.

Kuchařku 4x7 lze zakoupit přímo v Bistru No.19  nebo  ve vybraných knihkupectvích: Kavka, Koenig books, Page Five, 100class concept store, Object a dalších.

Doporučená MOC  350,-Kč